Національна Комісія у справах ЮНЕСКО провела Перший Форум Асоційованих шкіл ЮНЕСКО в Україні
02 червня в Дипломатичній академії України ім.Г.Удовенка при МЗС під головуванням голови Національної комісії України у справах ЮНЕСКО, першої заступниці міністра закордонних справ Еміне Джапарової, за участі заступника міністра освіти і науки з питань європейської інтеграції Євгена Кудрявця, відбувся Перший Форум Мережі Асоційованих шкіл ЮНЕСКО в Україні. В роботі форуму брав участь і наш директор.
Захід був організований з нагоди відзначення 70-ї річниці заснування всесвітньої Мережі Асоційованих шкіл ЮНЕСКО. Форум зібрав близько 100 керівників та координаторів Асоційованих шкіл з різних регіонів країни, включаючи представників шкіл, постраждалих від російської агресії та тих, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях України.
Під час Форуму були обговорені питання активізації роботи Мережі, виклики та проблемні питання, а також визначені подальші напрямки розвитку та плани роботи на найближчу перспективу.
До учасників заходу з вітальним словом звернулася заступниця Генеральної директорки ЮНЕСКО з питань освіти Стефанія Джанніні, яка підкреслила важливість діяльності українських Асоційованих шкіл під час війни, а також запевнила у продовженні підтримки української сторони з боку ЮНЕСКО.
Голова Нацкомісії ЮНЕСКО Еміне Джапарова вручила 8 новим членам Мережі (набули членство протягом 2022 року) сертифікати, отримані від Генеральної директорки Одрі Азулє, про набуття статусу члена Мережі.
Також Еміне Джапарова вручила голові ГО «Українська асоціація молодіжних рад» сертифікат про реєстрацію першого Клубу ЮНЕСКО в Україні. Нацкомісія ЮНЕСКО відновила діяльність Клубів ЮНЕСКО в Україні за результатами проведеної у 2021-2022 роках реформи Комісії.
Крім того, голова Нацкомісії ЮНЕСКО поінформувала присутніх про матеріальну підтримку з боку ЮНЕСКО українській галузі освіти для захисту та відновлення освітньої інфраструктури України, постраждалої від російської агресії.
Зокрема, мова йшла про фінансування урядом Японії через ЮНЕСКО проєкту «Ментальне здоров’я та психологічна допомога» (орієнтовний бюджет – 3,4 млн дол. США) та спільну допомогу від ЮНЕСКО та Google з виділення 50 тис. ноутбуків та програмного забезпечення для українських вчителів (12,1 млн дол. США) тощо.
Також, головою Нацкомісії було оголошено про підтримку 216-ю сесією Виконавчої ради ЮНЕСКО рішення про запровадження статусу Юного Амбасадора Асоційованих шкіл ЮНЕСКО – ініціативи, внесеної Україною за співавторства 20 країн – Словенії, Ліберії, Грузії, Кенії, Литви, Афганістану, Іспанії, Словаччини, Польщі, Ісландії, Андорри, Хорватії, Естонії, Латвії, Канади, Німеччини, Франції, Італії, Японії, Сент-Кіттс і Невіс та за підтримки Бельгії.
Особливу увагу під час Форуму було приділено питанню реалізації спільного з німецькими колегами проєкту рекреації українських дітей в Німеччині. У липні 2022 року для групи з 14 дітей Ліцею №25 м.Житомир - школи, яка була вщент зруйнована у березні 2022 року російськими окупантами, був організований відпочинок на базі Асоційованої школи ЮНЕСКО з м.Бухен, земля Баден-Вюртемберг.
Цього року, також у тісній співпраці з Міністерством закордонних справ Німеччини Нацкомісія має намір оздоровити у Німеччині вже 15 груп дітей по 10-15 осіб кожна.
Крім того, під час Форуму Еміне Джапарова виступила з ініціативою утворення самоврядного органу Мережі – Ради Асоційованих шкіл ЮНЕСКО в Україні. Очікується, що до складу такої Ради увійдуть декілька активних, ініціативних та відповідальних шкіл Мережі, які візьмуть на себе лідерство у координації діяльності Мережі.
Учасники Форуму окремо підкреслили важливість систематизації роботи Мережі, налагодження комунікації в середині Мережі, висвітлення діяльності шкіл в соціальних мережах та створенні потужного координаційного механізму.
Довідково: Асоційовані школи ЮНЕСКО – це навчальні заклади, об’єднані в єдину Мережу, головна мета яких – забезпечення глибоких знань у галузі прав людини, демократії, міжкультурних зв'язків та захисту довкілля в системі ЮНЕСКО. Школи Мережі сприяють просуванню цілей ЮНЕСКО, розробці інноваційного навчального контенту і методів навчання, а також співпрацюють з іншими членами мережі ЮНЕСКО.
Мережа Асоційованих шкіл ЮНЕСКО була утворена у 1953 році та станом на сьогодні об’єднує понад 12 тис. Асоційованих шкіл у 182 країнах-членах Організації.
Україна приєдналася до Мережі у 1967 році. За даними ЮНЕСКО, наразі в Україні діють 82 Асоційовані школи.