НАША ІСТОРІЯ : ГІМНАЗИСТ МАКАР КУЛІШ ТА ВЧИТЕЛЬ ВАСИЛЬ ЛИПКІВСЬКИЙ.
У Черкасах у цьому будинку нинішнього музучилища (а тоді – чоловічої гімназії, до 1969 року там знаходилась школа №1) навпроти Замкової гори у 1890-92 роках працював викладачем Василь Липківський, якому судилося стати першим Митрополитом Київським і всієї України УАПЦ. А в 1901-1909 роках тут навчався майбутній український політичний діяч міжнародного рівня, один із засновників ОУН Макар Кушнір.
Потрети вчителя та гімназиста знаходяться у нас в гімназії на стенді ВІДОМІ ВИПУСКНИКИ ГІМНАЗІЇ.Кілька місяців тому,на історичному приміщенні гімназії було встановлено пам'ятну дошку Макару Кулішу.
Про колишнього вчителя Василя Липківського та відомого випускника Макара Куліша ти можеш прочитати нижче.
Митрополит Василь (в миру: Василь Костянтинович Липківський) – уродженець села Попудня нині Монастирищенського району Черкащини – український релігійний діяч, церковний реформатор, проповідник, педагог, публіцист, письменник і перекладач, борець за автокефалію українського православ’я, творець і перший митрополит Київський і всієї України відродженої 1921 року Української Автокефальної Православної Церкви. У 1919–1927 рр. — останній настоятель та доглядач Софії Київської. За визначенням академіка Агатангела Кримського —«апостол українського релігійно-національного відродження».
У віці 73 років розстріляний за вироком «трійки» НКВС. Точне місце поховання наразі невідоме (на Лук’янівському цвинтарі в Києві встановлено символічний пам’ятний хрест). Рішенням ІІІ помісного Собору УАПЦ канонізований 1997 року. Василь (Липківський) шанується як священномученик.
Макар Кушнір (псевдо – «Мак» «Якименко», «Богуш», «Дуб», «Дніпрянський») — український політичний діяч і журналіст, один з діячів українського національного руху в еміграції.
Народився в Черкасах, у родині священника. Після поразки української революції у 1920-х роках перебував на еміграції.
У кінці 1920-х років став одним із засновників ОУН. Брав участь у Першому Конгресі ОУН в австрійському Відні в січні — лютому 1929 року. Обраний головним суддею організаційного суду ОУН і членом ПУН (Проводу українських націоналістів) і залишався в ньому до1938 року. У Проводі відповідав за видання публікацій ОУН іноземними мовами. Брав участь у виробленні програмових засад ОУН. 1929–1934 роки — найбільша активність М.Кушніра як члена ОУН. У 1933 р. зі спеціальною місією ОУН побував у низці держав Європи: Бельгії, Великій Британії, Німеччині, Фінляндії та Румунії, організовував пересилку патріотичної української літератури в тогочасну радянську Україну.
Після загадкової автомобільної катастрофи у Лондоні (частина дослідників вважає, що вона була організована НКВД) у квітні 1934 року повністю втратив зір. Останні 17 років життя (1934–1951 роки) безвиїзно жив у Бельгії. Похований у містечку Помероль французької провінції Бордо.