Готуємося до виходу із карантину (рекомендації психолога)
Як тільки ми призвичаїлися до умов карантину, перед нами постає інший етап – повернення до звичного життя. Ізоляція й відсутність контакту з іншими людьми може мати вплив на комунікативні здібності людини. Цей вплив дуже індивідуальний і залежить від самооцінки, наявності в минулому соціальної фобії чи труднощів у комунікації. Якщо труднощі траплялися й раніше, є ризик скрутного спілкування в перший період після відновлення звичного життя. Якщо проблем у комунікації в людини не було, є велика ймовірність, що навіть якщо й буде легкий дискомфорт, то за декілька днів він мине. Нажаль тривожність затронула всі аспекти нашого життя, і не варто думати, що з виходом з карантину вона зменшиться. Навпаки, вже зараз багато людей починають скаржитися на тривогу, яка наростає, з приводу "виходу в світ"
Чи остаточно переможений коронавірус? Що буде, якщо я захворію? Чи зможу я знову повноцінно працювати? Що буде з моїм бізнесом?Як я складу ЗНО? Як провести літо? І так далі
Ми звикли, що свої негативні почуття треба ховати (особливо чоловікам),цей стереотип зашкодив безлічі людей. Дозвольте своїм почуттям проявитися повною мірою – адже ви не намагаєтеся сховати сміх, коли вам весело? Але спробуйте це зробити правильно. Намалюйте свій гнів або страх, можна його виліпити або прокричати, дуже добре якщо поряд є боксерська груша або стара подушка, якою вже не кристуєтесь ,подаруйте свої емоції їм. Стриманість у цьому випадку абсолютно недоречна.
Включаємо прагматичне розсудливе міркування.Не варто недооцінювати важливість експертної інформації у подоланні тривожності! Увімкніть мізки і спробуйте дізнатися реальну інформацію про об'єкт вашої тривоги, почитайте експертів, статистичні та наукові дані, зіставте різні джерела. Наприклад, якщо вас турбує, що Білл Гейтс запустить під шкіру всім чипи за допомогою щеплень, подумайте про те, якого розміру має бути цей чип, щоб він пройшов через голку шприца. Якщо б така унікальна технологія існувала, її могли б, наприклад, використовувати для лікування раку, а не тільки для того, щоб контролювати ваші думки про вечерю або політичні роздуми. Або вежі 5G розповсюджують вірус ,важливо згадати ,що їх немає в Україні ,якщо просто розуміння абсурдності цієї думки вас не заспокоює.
Згадайте, як на карантині багато хто з нас неусвідомлено, але постійно діяв? Ті, хто не бігав, почали бігати, ті, хто бігав по два кілометри, стали бігати по 10. З цієї ж серії всі численні пироги, консоме і спаржа із соусом з горгонзоли, розбір і винесення старих речей і нескінченне прибирання. Якщо ви не можете бігати – ходити навколо будинку, присідайте, відтискайтеся... Це дозволить не застоюватися енергії, циркулювати по тілу, а мозку – заспокоїтися і приймати зважені рішення.
Спілкуйтеся більше. Спілкуючись, ви промовляєте ваші переживання, і це надає масу переваг. Під час спілкування можна не тільки отримати підтримку друзів, але і розуміння, що ви не самотні у вашій тривожності і що такі ситуації повторюються у багатьох людей. Фізіологічно – це видих, зняття напруженості, що йде разом зі словами.
Арт терапія в допомогу. Малюнок, живопис, танець, навіть в'язання і макраме – ті прості способи самовираження, які, тим не менш, теж дозволяють нам зняти тривожність. Знаменита група в фейсбуці "Ізоізоляція", яка буквально підірвала Інтернет – яскравий приклад, як люди на карантині рятувалися від тривожності за допомогою мистецтва.
Щоб підтримати себе в цьому періоді, потрібно розуміти, що день, коли карантин завершиться, це не день, коли завершиться пандемія. Просто людям потрібно вийти, тому що вже починаються психологічні й фінансові проблеми. Коли карантин послабиться, це не означатиме, що потрібно відразу кайфувати від усього, що можна. Краще тиждень-другий утриматися від цього й поберегти власне здоров’я. Ми маємо всі ресурси для формування внутрішньої стабільності, набуття впевненості в собі та відчуття щастя. Адже бути щасливим – це наша головна місія.