Інформаційна довідка: Про сказ
Держпродспоживслужба міста зобов"язала колективи закладів освіти міста інформувати учасників освітнього процесу про сказ,що автори сайту і роблять розміщуючи цю інформацію.
Сказ - особливо небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин і людини. Характеризується розвитком енцефаліту зі стрімким пошкодженням центральної нервової системи і завжди закінчується смертю. У медичній літературі зустрічається також під назвою гідрофобія.
Джерелом та резервуаром збудника сказу є дикі та домашні м’ясоїдні тварини. Людина може інфікуватися збудником сказу від хворої на сказ тварини через:
- укус;
- дрібні подряпини та ушкодження шкіри;
- потрапляння контамінованої збудником сказу слини на слизові оболонки.
У контактний спосіб людей найчастіше інфікують коти й собаки, щури — з-поміж свійської фауни, а в дикій природі — лисиці, вовки, їжаки, кажани. В Україні головним джерелом збудника сказу у дикій природі є червоні лиси. Особливістю сказу природного типу є формування зон стійкого неблагополуччя. Такі зони розміщені, як правило, в місцевостях з підвищеною щільністю поселення лисиць.
Доведена можливість аерогенно-контактного зараження (у лабораторних умовах, під час відвідування печер, населених кажанами), коли вірус пасивно потрапляє через кон’юнктиву, слизову ротоглотки, а також при трансплантації органів від померлих від сказу людей.
Інкубаційний період сказу у людей триває від 7 днів до 3 місяців, але відомі випадки, коли хвороба проявила себе тільки через 1 рік. Все залежить від: • місця, кількості й глибини укусів (найнебезпечнішими укусами вважаються укуси в обличчя та голову);
- кількості й активності вірусу, що потрапив у рану;
- віку постраждалого (діти є більш вразливими).
Перші симптоми сказу — висока температура тіла, біль, а також відчуття пощипування чи печіння у місці пошкодження. Вірус швидко поширюється центральною нервовою системою, призводячи до паралічу роботи головного та спинного мозку.
Визначають дві форми цього захворювання: активний і паралітичний сказ.
Для людей з активним сказом характерні гіперактивність, гідрофобія (боязнь води) та інколи аерофобія (страх свіжого повітря). Смерть настає за кілька днів у результаті зупинки роботи серця, дихання.
При підозрі інфікування людині показана негайна госпіталізація і введення антирабічної вакцини. Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків.
Імунітет стає дієвим приблизно через два тижні після закінчення курсу вакцинації та залишається таким упродовж року.
Спеціалізовану антирабічну допомогу у м. Черкаси можна отримати цілодобово:
- дітям - у травмпункті КЗ « Черкаська обласна дитяча лікарня», вулиця 30 років Перемоги, 16;
- дорослим-у травмпункті КЗ «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги», вулиця Самійла Кішки, 210.
Слід нагадати про важливість та необхідність проведення щорічних щеплень проти сказу домашнім тваринам. Консультацію про отримання щеплень тваринам можна отримати за адресою: м.Черкаси, вул. Свято-Макаріївська, 133, по телефону 63-49-92 ( Черкаська державна лікарня ветеринарної медицини) або у будь-якому приватному ветеринарному центрі міста.
- дрібні подряпини та ушкодження шкіри;
- потрапляння контамінованої збудником сказу слини на слизові оболонки.