Віталій Депутат про неоціненний вплив FLEX і «випадкову» імміграцію
Перший гість подкасту Exchange Me — випускник FLEX 2001 року Віталій Депутат — розповідає про те, як програма обміну вплинула на нього і як він зважився іммігрувати в Канаду. Він потрапив до Денвера, штат Колорадо, та навчався у Chatfield High School. За професією Віталій — медіабаєр, а віднедавна називає себе “випадковим іммігрантом”.
Про потрапляння на програму з другої спроби
Я вчився в Першій міській гімназії в Черкасах і в шкільні роки ми активно обговорювали Закон про підтримку свободи. Про програму FLEX було просто неможливо не знати, тож кожен із пристойним рівнем англійської міг спробувати свої сили.
Я вперше подався на програму в дев’ятому класі й пройшов до третього етапу. Наступного року я пробував знову — і цього разу все вийшло. Та версія есею, що привела до успішного результату, була написана завдяки слушним рекомендаціям моєї вчительки англійської.
Мій висновок: до процесу підготовки треба підходити серйозно. Намагайтесь продемонструвати якомога більше, покажіть свою самодостатність і надійність, свої наміри поїхати за знаннями і досвідом. Для оцінювачів ваше есе — єдина можливість зрозуміти вас і дізнатися про вас більше.
Крім того, американські родини, які приймають учнів, читатимуть ваші есе й аплікаційну форму, тому докладіть максимум зусиль, щоб вас обрали.
Про емоції від прийняття на програму
Минуло 20 років, а я досі пригадую декілька моментів із того часу, зокрема дзвінок про “статус фіналіста” від Американських Рад. Я відчув себе переможцем перегонів, але потім усвідомив, які зміни на мене чекають наступного року.
Батькам зазвичай іще складніше, адже вони мають відпустити
свою дитину і цілий рік матимуть обмежене спілкування з нею.
Про найбільші складнощі й виклики програми
У мене був період звикання до живої розмовної англійської. Перші декілька місяців я виписував кожне невідоме слово і потім перевіряв значення. Це помітно розширило мій словниковий запас.
Іще одна очевидна проблема — сум за домом.
Про відмінності в освітніх системах
У нашій частині світу вважається, ніби система освіти в Північній Америці слабша за систему освіти в пострадянських країнах. Але вони просто різні.
Наприклад, матеріал із математики, який вчать у 10 класі в Сполучених Штатах, в Україні вчать на один чи два роки раніше. Тож коли ти опиняєшся в американській школі, всі навколо вважають тебе за генія.
Іще одна відмінність полягає в природі шкільної освіти. Школа — академічна установа, що має дати знання, але також і соціальна установа, що має навчити соціалізуватися і будує особистість учнів. Наша система освіти більше націлена на академічний складник, тоді як північноамериканські школи більше спрямовані на розвиток особистості.
Я порівнюю не тільки з власного досвіду FLEX, але і з досвіду своїх дітей у канадській школі. Їх навчають тому, що не передбачено нашою програмою, наприклад, основам фінансової грамотності й інвестицій. Північноамериканські школи націлені на соціальний аспект, а якщо тобі потрібен академічний складник, ти його отримуєш у коледжі й університеті.
Про повернення в Україну, студентські часи і початок професійної діяльності
Повернувшись в Україну після програми обміну, можна або пройти пропущений навчальний рік або скласти іспити та вступити. Я обрав другий варіант. Перший рік університетського навчання я був перевантажений. Я віддавав усі сили навчанню і тільки на третьому році почав працювати.
Перші робочі досвіди були пов'язані з перекладом декількох книжок, а також працював на виборах 2004 року, під час Помаранчевої революції, перекладаючи для місій спостерігачів.
Помаранчева революція позначила спробу вирватися зі спадку УРСР і орієнтуватися більше на Захід.
Це одна з причин існування програми FLEX — показати, як працює західний світ. Я не був політично активним, але я підтримував, і досі підтримую, той революційний рух. Вплив Радянського Союзу на наше населення дуже нищівний — люди досі вірять, що держава мусить про них подбати, але ми самі вибудовуємо свої життя.
Про переїзд до Канади з цікавості
Моя знайома написала пост на Facebook, пропонуючи перевірити свої шанси переїзду в Канаду. Ця можливість була розрахована на певні навички та професії, що мені пощастило мати. Уже через сім місяців ми отримали візи, а зразу після прильоту — право постійного проживання.
Щоразу коли я розповідаю про цей період, я називаю себе випадковим іммігрантом. Є декілька типів еміграції: хтось шукає кращого життя, хтось намагається втекти від складнощів, депресії чи будь-чого іншого. Я ж емігрував більше з цікавості — я хотів побачити інший світ і показати його своїм дітям.
Вплив FLEX на моє життя направду величезний.
Ця програма розширила мої горизонти і сприйняття речей загалом. Я хотів, щоб мої діти отримали подібний досвід. Моя дружина була шокована, коли щойно переїхавши в новий будинок, ми його продали і переїхали. Зараз я розумію, що не хочу обмежувати себе Канадою. Мене досі приваблює Україна, Черкаси, тож я не здивуюсь, якщо опинюсь тут знову з усім накопиченим досвідом і знаннями.
Про пошуки роботи в Канаді
Я прилетів на два місяці раніше родини, щоб знайти роботу і квартиру. Через три тижні я вже працював в місцевій маркетинг-агенції. Процес вимагав багато зусиль і наполегливості: я вишукував вакансії, вносив їх до таблиці та робив примітки. Минулого року я заснував компанію, тож зараз на етапі її розвитку.
Поради майбутнім учасникам
Коли я дізнаюсь, що хтось є випускником FLEX, для мене це знак певного братерства. Це свідчить про те, що ми пройшли через схожий досвід і, цілком можливо, поділяємо схожі цінності. Це допомагає вибудовувати нові зв'язки.
У будь-якому разі для кожного це буде свій, особливий досвід. Та спільна річ, на якій я хочу наголосити — сама участь у таких програмах неймовірно вплине на ваше життя і мислення. Я раджу всім спробувати податися на цю програму. Якщо не вдасться першого разу, відточуйте знання і пробуйте знову. Необов’язково бути багатими, щоб подорожувати і побачити світ; є безліч грантів і програм, тож знайдіть можливість для себе і скористайтесь нею.
Дізнатися більше про проєкт: https://exchangemepodcast.com
Слухати подкаст на обраній платформі: https://anchor.fm/xmepod
Слідкувати за анонсами й новинами: https://www.facebook.com/xmepod/
Проєкт здійснено за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні. Погляди учасників подкасту не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.