Інтеграція у європейський та освітній простір
Інтеграція Першої міської гімназії м.Черкас, асоційованої школи ЮНЕСКО у європейський та освітній простір
Перша міська гімназія м.Черкас, асоційована школа ЮНЕСКО має 130- річну історію.
Знаковими для навчального закладу були 1959 та 1994 роки, коли відповідно розпочалось поглиблене вивчення англійської мови та повернення статусу гімназії, якою і була школа з 1880
року.
Добрі знання іноземних мов, можливості відвідувати з учнями країни дальнього зарубіжжя, а вчителям – вивчати та впроваджувати кращі моделі педагогічного досвіду країн Європи та світу, стали відправним моментом у русі гімназії до європейських педагогічних надбань. Основні засади інтеграційних процесів гімназії розроблено та впроваджуються згідно розробленої у 2006 році Концепції діяльності полі лінгвістичної гімназії.
Інтеграційні процеси значно пришвидшились з отриманням Україною незалежності та проголошенням європейських устремлінь держави до членства в різних європейських міжнародних структурах, приєднання до Болонського процесу, тощо. Інтеграція Першої міської гімназії у європейський та освітній простір чітко відслідковується за останні роки у таких напрямках :
- Створення на базі гімназії центрів екзаменування з іноземних мов, членство в освітніх міжнародних організаціях.
- Популяризація та поширення практик складання гімназистами іспитів на отримання міжнародних мовних сертифікатів.
- Розширення та зміцнення мережі шкіл-партнерів.
- Участь у міжнародних освітніх проектах.
- Створення та розвиток дитячих НДО міжнародного спрямування.
Створення на базі Першої міської гімназії центрів екзаменування з іноземних мов, членство в інших міжнародних організаціях. Перша міська гімназія є єдиним в Україні навчальним загальноосвітнім закладом, на базі якого діє з 2007 року Центр екзаменування з іспанської мови з правом отримання міжнародного сертифікату DELE інституту Сервантеса в Іспанії. За час існування 22 гімназисти, учні та студенти України отримали міжнародні сертифікати різних рівнів.
- З 2010 року Британська рада в Україні надала гімназії ексклюзивне право готувати та приймати кембриджські іспити з англійської мови з правом отримання міжнародного сертифікату FCE. Тільки у 2010 році всі 21 учасник проекту отримали сертифікати: 2 – рівня В1, 18 – В2, та 1 – С1. Гімназія отримала бронзовий результат за результатами діяльності у 2010 році. У 2011 – 2012 р.р. працювали 2 групи слухачів, де представлено багато черкаських шкіл та районів Черкаської області та одна група молодших слухачів.Результат ще більш вражаючий,кількість тих,хто досяг рівня С1 виросла до
- трьох,майже всі інші отримали рівень В2.
- Учителі активно працюють в мережевих телекомунікаційних проектах, що дозволяє інтегрувати сучасні інноваційні технології у навчальний процес – IEARN, Wisiq.
- Гімназія протягом 20 років є центром проведення відбору учасників програми FLEX для Черкаської області.
- Гімназія є осередком РТРІ (з 2006 року) – міжнародної організації «Від людини до людини» (керівник – учитель англійської мови Світличний П.М.). Останні два роки осередок отримує бронзові медалі за результатами роботи.
З метою вдосконалення навчально-виховного процесу, вивчення передових європейських та світових практик, гімназія є індивідуальним, або колективним членом:
- IАTЕFL (з 1999 року) – міжнародна асоціація вчителів англійської мови (координатор – учитель англійської мови Ткаченко Л.Д.).
- ASAU (з 1996 року) – міжнародна асоціація вчителів – викладачів країнознавства (координатор – учитель англійської мови Ребенко Н.В.).
- TESOL (з 1998 року) – асоціація вчителів іноземних мов (координатор – учитель англійської мови Овчарова Н.А.).
Популяризація та поширення практик складання гімназистами іспитів на отримання міжнародних мовних сертифікатів.
Наявність двох центрів екзаменування сприяє залученню гімназистів до складання іспитів та отримання міжнародних сертифікатів з інших іноземних мов DELF, TOIFL, сертифікатів інституту Гете в Києві, тощо.
За остання 20 років гімназія має сертифікати на партнерство з 20 навчальними закладами, в т.ч. з 5 в Україні. В основному, це школи, де свого часу перебували наші гімназисти, та мають місце обміни учнями та вчителями. Між школами-партнерами існують різнопланові домовленості, що стосуються співробітництва між вчителями, школярами, навчальними закладами.
Школи-партнери гімназії:
- Гімназія №117 ім. Лесі Українки, м. Київ
- Ліцей міжнародних відносин № 51, м. Київ (угода з грудня 2011)
- Гімназія східних мов №1, м. Київ (угода з листопада 2011)
- Спеціалізована школа № 3 з поглибленим вивченням англійської мови,
- м.Севастополь,АР Крим.
- Лінгвіністична школа-гімназія № 18, м. Луцьк
- Середня школа № 2, м. Ваньжоу , Китай
- Бейнардз Праймері Скул, Великобританія
- Ходжсан Хай Скул, Великобританія
- Санта Роза Хай Скул, США
- Форт Аткінсон Хай Скул, США
- Колеж Е. Гійомена, Франція
- Ханстхолм Фрисколе, Данія
- Болвін Джуніор Хай Скул, Канада
- Джепен Бродкастінг Корпорейшн Кореспонденс Скул, Японія
- Хелотес Елементарі Скул, США
- Інститут Нотр-Дам, Арлон, Бельгія
- Ківетон Парк Медоуз Джуніор Скул, Великобританія
- III загальноосвітній ліцей ім. Польської Унії, м. Люблін, Польща
- Schola Pietro Thouar, Genoa, Italy (угода з липня 2011)
У січні 2012 року підписано угоду про партнерство із сільською Червонослобідською СШ №2.
Однією з умов співробітництва є залучення всіх шкіл-партнерів до міжнародних та всеукраїнських проектів.
Участь у міжнародних освітніх проектах.
20 років тому гімназія розпочала роботу в проектах IEARN, що стало поштовхом до участі у складніших та вагоміших проектах:
- З 2000 року гімназія бере участь у обмінному проекті «Україна, два Люксембурги».
- Щороку група українських учнів стажується 30 днів у місті Арлон у центрі INDA, Бельгія. Плануються такі ж стажування бельгійців на базі гімназії. Угоду продовжено на 5 років у 2011 році (координатор – учитель французької мови Мокрушина Т.Г.).
- З 2004 року практикується обмін учнями зі школами-партнерами у місті-побратимі Санта-Роза, що в Каліфорнії, США (більше 30 учнів-учасників).
- Станом на 01.09.2011 75 гімназистів були національними переможцями програми FLEX «Акт у підтримку свободи. Майбутні лідери».
- З 2011 року гімназія стала учасником проекту Британської ради в Україні «Навчаймося разом» (30 шкіл в Україні), (координатор – заступник директора, к.п.н. Ананьєва Н.В.). http://fcg.ck.ua/en/connecting_classrooms.html
- Гімназія бере участь з 2008 року в обмінних програмах Ротарі руху Rotary exchange program (5 учнів), (координатор – директор гімназії Саєнко С.І.).
- Проекти АШЮ (Mondialogo, щорічні конференції шкіл АШЮ, обов’язкове відзначення дат ЮНЕСКО).
- Проект «Школа – територія прав людини» з 2009 року (координатор – Заслужений вчитель України Силенко В.А.). http://fcg.ck.ua/law_about.html
- Проект «Жива книга» по лінії студентського проекту AISEC. Мета проекту – проведення зустрічей з представниками студентами з різних країн світу.
- З 2007 року директор гімназії є координатором великої міжнародної програми з питань громадянської освіти для вчителів та гімназистів,яка реалізовується Інститутом громадянського суспільства землі Баден-Вюртемберг,що в Німеччині. З часу існування програми значно розширилась географія учасників, проект став практично всеукраїнським, серед учасників були мало не всі представники зо всіх областей України. http://fcg.ck.ua/seminar_bad_urah.html
Діяльність гімназійних НДО
Важливою ланкою інтеграції є створення, розвиток та підтримка дитячих НДО, що інтегрують гімназистів у світові виховні системи. Так, у гімназії діють унікальні Клуби:
- Інтеракт (з 2003 року) – молодіжна ротарійська програма лідерства та волонтерства. Клуб працює з вихованцями притулку «Теплий дім», займається міжнародними програмами обміну. Останній візит – жовтень 2011 м.Єлена Гура, Польща, готується візит до Німеччини (координатор – Саєнко С.І.). http://fcg.ck.ua/interact.html
- Центр дитячої дипломатії (створений у 1994 році). Центр є своєрідною імітаційною грою, де кожен учасник є послом якоїсь країни (як правило, він повинен володіти мовою своєї країни). Основна мета ЦДД – просування знань про Україну для дітей дальнього зарубіжжя, шкіл-партнерів (координатор – Саєнко С.І.).
- Скаутська дружина ім.Д.Галицького (створена в 2009 році) є у складі ОУС (м.Львів) та членом міжнародного скаутингу. Дружина традиційно бере участь у скаутських вишколах, міжнародних джемборі, тощо (координатор – учитель англійської мови Момот Ю.В.).
- Центр міжнародної освіти (створено у 2011 році) має за мету орієнтувати випускників, які бажають навчатися у ВНЗ дальнього зарубіжжя, свідомо робити свій вибір (керівник – учитель англійської мови Хворостанцева Н.В.).
- Англійський клуб (створено у 2010 році) має за мету поглибленого вивчення англійської мови, ознайомлення з традиціями та культурою англомовних країн світу. Керівником клубу є волонтер Корпусу Миру Шон Башард.
Крім цього, практикується проведення уроків із залученням іноземців, які перебувають в Черкасах, прийом послів іноземних держав, відеоконференцій із зарубіжними партнерами, використання в роботі аутентичної літератури, випуск гімназійних газет http://fcg.ck.ua/paper.html та сайту кількома мовами, тощо. Тим самим реалізуються реальні кроки по інтеграції гімназії у світовий освітній простір. До речі,коли готувалась ця стаття,стало відомо,що сайт гімназії,став переможцем (3 місце) у Другому конкурсі на кращий веб-сайт навчального закладу,що проводився під час 15 Міжнародної виставки СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ-2012.
Відредаговано 27.06.2012